Iedvesmas bibliotēka

Par projektu

Iedvesmas bibliotēka ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības ilgtermiņa projekts Latvijas publisko bibliotēku atbalstam. Biedrība vēlas iedrošināt bibliotēkas un pašvaldības pozitīvām pārmaiņām, atbalstīt skaistas idejas, palīdzēt bibliotēkām kļūt vēl mūsdienīgākām, pievilcīgākām un aicinošākām.

Katru gadu Iedvesmas bibliotēkā piedalīsies 3–5 bibliotēkas, kas ar Biedrības ziedotāju finansiālu atbalstu un pašvaldību līdzdalību piedzīvos pozitīvas iekšējās vai ārējas pārmaiņas un taps par iedvesmojošām kultūrvietām. Lielajās Latvijas pilsētās vai mazos pagastos, ikvienam bibliotēkas apmeklētājam ir tiesības uz laikmetīgu bibliotēku, sakārtotu vidi un mūsdienīgu saturu. Esam pārliecināti, ka kopā mums izdosies paveikt skaistus, vērtīgus un paliekošus darbus!

Par Iedvesmas bibliotēkas simbolu izraudzīts LOGS. Logs ļauj ieplūst gaismai un svaigam gaisam, tas ļauj redzēt vairāk un tālāk. Vizuālās identitātes autors ir dizainers Artūrs Analts. 

 

IEDVESMAS BIBLIOTĒKA 2023

Iedvesmas bibliotēkai 2023 pieteicās 17 bibliotēkas, no kurām izraudzītas trīs, kurām būs iespēja realizēt mūsdienīgas un pozitīvas pārmaiņas: 

Gulbenes novada bibliotēka, kurā taps moderni, pārdomāti un funkcionāli iekārtota lasītava bērniem;

Alūksnes novada Mālupes bibliotēka veidos ērtu, pievilcīgu un aicinošu telpu bērniem un jauniešiem;

Jelgavas novada Valgundes bibliotēka radīs āra terasi-lasītavu - vietu, kur satikties visu paaudžu lasītājiem. 

Bibliotēku idejas tiks realizētas 2023. gadā sadarbībā ar Biedrību un, pateicoties pašvaldību un ziedotāju atbalstam.

 

IEDVESMAS BIBLIOTĒKA 2022

Iedvesmas bibliotēkai 2022 pieteicās 26 bibliotēkas. Pieteikto ideju spektrs bija plašs  –  āra lasītavu būve, bērnu un jauniešu lasītavu modernizēšana, jauno tehnoloģiju ieviešana, digitālo telpu izveide, bibliotēku telpu iekārtošana, grāmatu pakomātu uzstādīšana. 

Iedvesmas bibliotēkā 2022 piedalījās un savus sapņus īstenoja 5 bibliotēkas:

Valkas novada Ērģemes bibliotēka pārcēlusies uz jaunām telpām.Jaunajā mājvietā veikts remonts, izgatavotas īpaši bibliotēkai projektētas mēbeles. Jaunās telpas ir daudz plašākas, gaišākas, mūsdienīgākas, funkcionāli piemērotas visu paaudžu lasītājiem. Vairāk

Pie Saldus novada Kursīšu bibliotēkas-informācijas centra tapusi āra terase-lasītava - atvērta un mūsdienīga bibliotēkas ārtelpa, kas pieejama visu diennakti un visos gadalaikos. Tā ir gan bibliotēkas telpu, gan piedāvājuma un iespēju paplašinājums, jo ir piemērota vieta, kur lasīt, satikties, pieslēgties Wi-Fi, mācīties vai strādāt. Bibliotēkas terase aprīkota ar grāmatu skapi, galdu, krēsliem un zviļņiem. Vairāk

Tukuma novada Pūres bibliotēka projektā Iedvesmas bibliotēka 2022 radīja īpašu telpu pašiem mazākajiem apmeklētājiem – Rotaļtēku. Tā ir draudzīga vieta ģimenēm ar mazuļiem brīvā laika pavadīšanai, rotaļām un priekšā lasīšanai. Šeit pieejamas bērnu grāmatas, izglītojošas spēles, interaktīvs spēļu galds, bet telpas galvenais elements ir rotaļu un grāmatu pils. Pils veidota no koka, tā vienlaikus ir aktivitāšu vieta ar kāpnēm un slidkalniņu, grāmatu un spēļu plaukts, vieta atpūtai un lasīšanai. Pils meistars - Kaspars Rudzītis. Vairāk

Limbažu novada Braslavas pagasta Vilzēnu bibliotēka īstenoja deju par āra lasītavu. Šī ir vieta pasākumiem, nodarbībām, meistarklasēm un mūsdienīga vide visu paaudžu iedzīvotājiem brīvā laika pavadīšanai ar grāmatu vai kopā būšanai ar domubiedriem. Āra lasītava ir pietiekami plaša dažādām norisēm, tā veidota no koka, ar slēgtu centrālo daļu, aprīkota ar soliem un sēžammaisiem. Jaunā lasītava ir iespēja Vilzēnu bibliotēkai būt vēl tuvāk saviem lasītājiem, iziet ārpus telpām un paplašināt pakalpojumus. Vairāk

Aizkraukles novada Pļaviņu bērnu bibliotēkai projekts Iedvesmas bibliotēka palīdzējis jauno mājvietu veidot vēl atraktīvāku un pievilcīgāku bērniem un jauniešiem - radīts oriģināls grāmatu plaukts EGLE un iegādātas interaktīvās tehnoloģijas. Grāmatu plaukts tapis pēc arhitekta Daiņa Bērziņa skices. Vairāk

Ziedotāji un atbalstītāji

Iedvesmas bibliotēka 2022 idejas īstenotas ar Biedrības ziedotāju atbalstu. Pateicoties AS Latvijas Finieris un tā struktūrvienībai AS Riga Wood Baltic, Ērģemes, Pūres un Pļaviņu bibliotēkās radītas mēbeles no Latvijā ražota, videi, lasītājiem un grāmatām draudzīga bērza saplākšņa. Vilzēnu bibliotēkas āra lasītavas tapšanai atbalstu sniedza SIA Timbero Latvia - ziedoja daļu materiālu un dāvināja sēžammaisus.

Atbalstīt Iedvesmas bibliotēkas norisi aicināts ikviens bibliotēku draugs. Ziedot iespējams ŠEIT, kā mērķi norādot - projektam "Iedvesmas bibliotēka".

Simbols LOGS

Katra Iedvesmas bibliotēka kā apliecinājumu dalībai projektā saņēma īpašu balvu - Iedvesmas bibliotēkas simbolu LOGU. Tā autors ir dizainers Artūrs Analts. LOGS simbolizē gaismu, atvērtību, gaisu, spēju redzēt vairāk un tālāk. 

  

Iedvesmas bibliotēka eksperti

Arhitekti Nita Apsīte, Dainis Bērziņš, Jānis Dripe, dizainers Artūrs Analts.

 

Kas var pieteikties Iedvesmas bibliotēkai?

Pieteikties var ikviena bibliotēka, kurai ir redzējums par mūsdienīgām pārvērtībām savā bibliotēkā un kuras pašvaldība ir gatava līdzfinansēt projektu. 

 

Kādas idejas var pieteikt Iedvesmas bibliotēkai?

Projekta idejai jābūt par mūsdienīgām pārmaiņām bibliotēkas vizuālajā tēla, tai jāsniedz reāli ieguvumi vietējai sabiedrībai. 

Īpaši tiek gaidītas idejas par kvalitatīviem dizaina un arhitektūras risinājumiem bibliotēkas telpās - pārbūvi, iekārtošanu, aprīkošanu, paplašināšanu, jaunu interjeru, vides labiekārtošanu.

 

Kā pieteikties Iedvesmas bibliotēkai?

1. Sagaidiet, kad tiek izsludināta ideju pieteikšanai Iedvesmas bibliotēkai

2. Iepazīstieties ar projekta nolikumu.

3. Radiet un formulējiet savu ideju, iepazīstiniet ar to pašvaldību. 

4. Sazinieties ar Biedrību, lai noskaidrotu radušos jautājumus par idejas atbilstību projektam, projekta sagatavošanu u.c., rakstot gaisma@gaisma.lv.

5. Sagatavojiet pieteikumu: aizpildiet veidlapu, sastādiet izmaksu tāmi, pievienojiet vizuālos materiālus, sagatavojiet pašvaldības apliecinājumu par līdzfinansējumu.

6. Pieteikumu parakstiet ar elektronisko parakstu un nosūtiet Biedrībai uz gaisma@gaisma.lv līdz norādītajam datumam.

Iedvesmas bibliotēkas nolikumu, veidlapu, pašvaldības apliecinājuma formu atradīsiet zemāk.

 

Kādu atbalstu bibliotēkām sniegs Biedrība?

Biedrība sniedz:

- finansiālu un ziedotāju atbalstu;

- organizatorisku atbalstu;

- iespēju saņemt profesionālu dizaineru un arhitektu konsultācijas;

- nodrošinās projekta publicitāti.

 

Kāds ir Iedvesmas bibliotēkas finansējuma princips?

Bibliotēkas var pieteikt idejas, kuru realizēšanai nepieciešamais finansējums ir 2000 – 20 000 EUR. Pašvaldības līdzfinansējumam jābūt vismaz 50%, Biedrības atbalsts būs līdz 50% no projekta izmaksām. Ja bibliotēkas iesniedz idejas, kuru īstenošanai nepieciešamais kopējais finansējums ir lielāks nekā 20 000 EUR, Biedrības piešķirtais finansējums būs 10 000 EUR un pašvaldībai jānodrošina pārējais idejas realizācijas finansējums. 

 

Kādi ir projekta termiņi?

Bibliotēkas, kuras izraudzītas dalībai Iedvesmas bibliotēka 2023,  tiks nosauktas 2022. gada decembrī. Bibliotēku idejas tiks realizētas 2023. gada laikā.

Pieteikšanās Iedvesmas bibliotēkai 2024 tiks izsludināta 2023. gada maijā (orientējoši).

 

Papildu informācijai par Iedvesmas bibliotēku zvaniet 67843767 vai rakstiet gaisma@gaisma.lv.

 

Iedvesmas bibliotēka NOLIKUMS

Iedvesmas bibliotēka PIETEIKUMA VEIDLAPA

PAŠVALDĪBAS APLIECINĀJUMS

 

 

Mūsu draugi un sadarbības partneri