“Priekšzīmīga kukņa” – kalendārs, kas atdzīvina gadsimtu senas receptes un garšas

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība izdevusi 2021. gada galda kalendāru “Priekšzīmīga kukņa”. Tas tapis, iedvesmojoties no vēsturiskas pavārgrāmatas Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumā – Mara Korta “Praktiska pavāru grāmata”. Tās pirmais izdevums latviešu valodā iznāca 1905. gadā. No senās pavārgrāmatas kalendāram izraudzītas 12 īpašas un sezonai atbilstošas receptes, kas pagatavojamas arī mūsdienu virtuvēs. Īpašu noskaņu kalendārā rada tā laika valoda, kas saglabāta recepšu aprakstos. Kalendāra dizainā izmantoti attēli ar 100 gadus seniem virtuves traukiem un galda klājuma piederumiem. Kalendāra māksliniece - Daiga Brinkmane. 

Priekšvārdu sagatavojusi gastronomiskās kultūras pētniece un raidījuma „Īstās latvju saimnieces” šī gada uzvarētāja Brigita Puriņa. Viņa raksta: Izcilu tā laika liecību – pavārgrāmatu „Praktiska pavāru grāmata” ar 1745 receptēm un daudziem padomiem – mantojumā mums atstājusi Mara Korta (Marra Korth). Autore izskaidro pareiza uztura nozīmi un vērš uzmanību, ka „daža laba sieviete sīkumos prot stilizēt savu apģērbu, bet barību lie­to bez kāda plāna un saskaņas”. Korta, kura pati bija Vārāmās skolas vadītāja, grāmatā ievietojusi 10 gadu laikā izmēģinātas un apkopotas receptes gan par tādiem ēdieniem, kas latviešu mielastā kļuvuši tradicionāli, gan svešzemju ēdienu receptes.

Izdodot kalendāru, LNB Atbalsta biedrība vēlas izcelt un dalīties ar bagātībām, kas atrodamas Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumā. 

Kalendārs būs lieliska Ziemassvētku dāvana, to īpaši novērtēs visi, kuri mīl gatavot un eksperimentēt virtuvē un interesējas par gastronomijas vēsturi. 

Kalendārs nopērkams komplektā ar trīs ekskluzīvām apsveikuma kartītēm. Savukārt tā vāku var ierāmēt un izmantot virtuves interjerā.

Kalendāra komplekta cena – 7.90 EUR. Valstī noteiktās ārkārtējās situācijas laikā kalendāru nav iespējams nopirkt klātienē LNB veikalā Draugu telpa, tāpēc aicinām rakstīt sandra@gaisma.lv vai zvanīt 26565471 un vienoties par iegādi un saņemšanas vai piegādes iespējām. Katrs pirkums palīdzēs bibliotēkas suvenīru veikalam Draugu telpa pārdzīvot ierobežojumu laiku.

Mara Korta (Marra Korth) ir 1894. gadā dibinātās Vārāmās skolas īpašniece un vadītāja un 1905. gadā izdotās “Praktiskas pavāru grāmatas” autore. Pavārgrāmatas atkārtoti izdevumi latviešu valodā bijuši 1910., 1924., 1928. g. Izdevumi vācu valodā: 1904., 1907., 1911. g. 

 

1
2
3
4
5
6

Mūsu draugi un sadarbības partneri