Notikusi Biedrības biedru ikgadējā kopsapulce

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības (Biedrības) ikgadējā biedru kopsapulce jau otro gadu notika pandēmijas apstākļos un tika organizēta elektroniski.

Lai informētu par tās norisi, Biedrības aktualitātēm, 2020. gadā paveikto un šī gada plāniem, Biedrības valde aicināja biedrus uz tiešsaistes tikšanos. Paldies biedriem, kuri atrada laiku un iespēju, lai pievienotos attālinātajai tikšanās reizē!

Kosapulce Biedrības valdē pārvēlēja Karinu Pētersoni un Olitu Rozenbergu. Darbu valdē izlēma neturpināt Vita Jermoloviča. Vitas ieguldījums, padomi un bagātā pieredze Biedrībai ir bijusi ļoti nozīmīga. Vitas Jermolovičas vietā Biedrības valdei pievienojās Ruta Svaža, SIA Arctic Paper Baltic States izpilddirektore. SIA Arctic Paper Baltic States atbalstījis daudzu Biedrības izdevumu tapšanu un ziedojis lasīšanas programmai Grāmatu starts. Šobrīd Biedrības valdē darbojas: Undīne Būde, Jānis Dripe, Rūta Briede, Dzintra Dzene, Karina Pētersone, Olita Rozenberga, Tadeušs Surgofts, Ruta Svaža, Inese Zandere. Priekšsēdētājas amatā Biedrības valde pārvēlēja Undīni Būdi, kas valdi vada jau vairākus gadus, nesavtīgi velta savu laiku, zināšanas un radošas idejas. Par priekšsēdētājas vietnieku ievēlēts arhitekts Jānis Dripe. Biedrības biroja darbu vada direktore Karina Pētersone.

Uzticības padomē biedru kopsapulce ievēlējusi Vitu Jermoloviču un Irīna Pīgozne. Arī Irīna Pīgozne savulaik darbojusies valdē un ir gatava atkal aktīvāk iesaistīties Biedrības projektos. Irīna un Vita pievienojas līdzšinējiem Uzticības padomes locekļiem: Arvilam Ašeradenam, Imantam Freibergam, Viesturam Tamužam, Guntim Ulmanim, Ramonai Umblijai, Andrejam Vasiļjevam, Mārai Zālītei.

Neraugoties uz ierobežojumiem visā pasaulē, Biedrība pagājušajā gadā turpināja darbu un rada veidus, kā atbalstīt Latvijas Nacionālo bibliotēku un bibliotēkas visā Latvijā un veicināt lasīšanu. 

 

Nozīmīgākie Biedrības 2020. gada darbi bija: 

Izdevumi Nākotnei izlasāmi. Latvijas Nacionālā bibliotēka un The Castle of Light. The National Library of Latvia. Tie ir pirmie izdevumi par LNB, kas vienkopus ļauj iepazīt visas bibliotēkas dimensijas, tās daudzfunkcionālo raksturu un unikalitāti. Bibliotēka atspoguļota kā vieta, kur mijiedarbojas krājums un arhitektūra, zinātne un radošas norises, tehnoloģijas un personības izaugsme, bibliotēka ir gan kultūrmantojuma glabātāja, gan urbāna skeitošanas vieta. Izdevumi stāsta par mūsdienīgu bibliotēku valsts, Eiropas un pasaules mērogā. Izdevuma latviešu versijas autors ir Edžus Vējiņš, angļu teksta autore – Ieva Stare, abu izdevumu māksliniece – Daiga Brinkmane. Grāmatas nopērkamas attālināti LNB Draugu telpā (sandra@gaisma.lv). 

2020. gadā notika 21 Marinas Kosteņeckas atmiņu krājuma Mans XX gadsimts prezentācijas pasākums. Tikšanos ar rakstnieci apmeklēja 1376 interesenti. Bibliotēkām dāvinātas - 488 grāmatas. Savukārt Latvijas Neredzīgo bibliotēka Mans XX gadsimts izdeva Braila rakstā.

Biedrības īstenotajā lasīšanas veicināšanas programmā Grāmatu starts līdz šim iesaistījušās 94 Latvijas bibliotēkas un  vairāk nekā 3436 bērni un viņu ģimenes. 2020. gadā ar Biedrības atbalstu bibliotēkas saņēma 568 Grāmatu starta komplektus. Programma notiek, tikai pateicoties Biedrības ziedotājiem un pašvaldībām. Pagājušajā gadā radīts jauns izglītojošs materiāls vecākiem par lasīšanas un lasītprieka veicināšanu Bērnus un vecākus tuvina kopīga lasīšana. Izdevumam ilustrācijas radījusi māksliniece Rūta Briede.

Lai parādītu, cik daudzveidīgs un bagāts ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājums, Biedrība veido bibliotēkas suvenīrus - izdots 2021. gada galda kalendārs Priekšzīmīga kukņa un tapis krāsošanas komplekts PUTNI - krāsu zīmuļi un 24 papīra kartītes ar izkrāsojamiem dažādu putnu attēliem. 

Atbalstītas LNB izstādes - 2020: mūžības perspektīva un Romāns ar vēsturi. Jānam Krosam – 100.

Sveicot LNB 101. dzimšanas dienā, Biedrība uzstādīja plāksni pie LNB ozola Vērmanes dārzā. Ozols bija simboliska Biedrības dāvana 2013. gada vasarā, kad LNB pēdējo gadu atradās ēkā K. Barona ielā 14, līdzās Vērmanes dārzam. 

2020. gada nogalē Biedrības biedre Inese Paklone ziedoja grāmatas Latvijas dzimšanas dienas sala 200 eksemplārus, kas ar Biedrības starpniecību jau nonākuši Latvijas bibliotēkās. 

Izstāde Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai bija skatāma Smiltenes novada bibliotēkās.

2021. gadā Biedrība plāno:

  • turpināt rīkot tikšanās ar rakstnieci Marinu Kosteņecku visā Latvijā un dāvāt atmiņu krājumu Mans XX gadsimts Latvijas bibliotēkām. Iecerēta arī Marinas Kosteņeckas biogrāfijas un atmiņu stāstu filmēšana un videostāsti Marina Kosteņecka. Aculiecinieces stāsti;
  • aktualizēt akciju Uzdāvini datoru savai bibliotēkai! un aicināt uzņēmējus ziedot lietotus datorus bibliotēkām;
  • no jauna uzrunāt bibliotēkas un aicināt iesaistīties lasīšanas veicināšanas programmā Grāmatu starts;
  • uzsākt jaunu projektu Iedvesmas bibliotēka par pozitīvām un mūsdienīgām pārmaiņām bibliotēkās.Biedrība aicina bibliotekārus pieteikt savas idejas par bibliotēku pilnveidošanu un iedvesmojošākās no tām palīdzēs īstenot.

Biedrība darbojas, pateicoties ziedotāju atbalstam, tāpēc aicinām atbalstīt Biedrības projektus ar ziedojumu. Par ziedošanas iespējām vairāk ŠEIT

Biedrības 2020. gada pārskats

Prezentācija par Biedrības 2020. gada darbu un 2021. gada iecerēm.

 

Mūsu draugi un sadarbības partneri