Latvijas bibliotēkām dāvina grāmatu „Dziesma. Svētki. Dzīve”

Ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības starpniecību muzejs un pētniecības centrs „Latvieši pasaulē” dāvina visām Latvijas publiskajām bibliotēkām atmiņu stāstu grāmatu „Dziesma. Svētki. Dzīve”. 
 
Grāmatā „Dziesma. Svētki. Dzīve” apkopotas mutvārdu liecības par dziesmu svētku tradīciju ārpus Latvijas, kas izveidojās uzreiz pēc Otrā pasaules kara un turpinās līdz pat šai dienai. Izdevums sniedz nebijušu  skatu  uz latviešu dziesmu svētku fenomenu ārpus Latvijas un atklāj unikālus un aizraujošus atmiņu stāstus par piedzīvoto dziesmu svētkos, dziesmu dienās un kultūras dienās Vācijā, ASV, Kanādā, Austrālijā, Lielbritānijā un Zviedrijā.
 
Latvijas lasītājiem grāmata būs atklājums par apbrīnojamo enerģiju un mērķtiecīgajām, izdomas bagātajām trimdas latviešu sabiedrības aktivitātēm, savukārt bijušajiem trimdas latviešiem izdevums uzjundīs atmiņu ainas un izjūtas, kas radušās, piedaloties dziesmu svētkos ārpus Latvijas.
 
Atmiņu stāstus grāmatā papildina Maijas Hinkles vēsturiskais pārskats par dziesmu svētkiem ārpus Latvijas no 1946. līdz 2014. gadam un to nozīmi diasporas dzīvē un pastāvēšanā. Noslēgumā publicēts arī grāmatā pieminēto personu, vietu un organizāciju rādītājs. 

Pie izdevuma sagatavošanas strādājuši „Latvieši pasaulē” darbinieki, biedri un atbalstītāji Marianna Auliciema, Kristīne Jansone, Maija Hinkle, Ināra Reine, Arta Savdona, Ieva Vītola, Brigita Tamuža un Juris Zalāns. Grāmatas vāka noformējumam izmantoti attēli un fotogrāfijas  no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma, Ādolfa Avena, Andra Matīsa un Astrīdes Sīles personīgajiem arhīviem. Vāka dizainu veidojis Džeremijs Smede (Jeremy Smedes).

Izdevuma sagatavošanu un publicēšanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds un Amerikas latviešu apvienības Kultūras fonds.

***

Daži citāti no izdevuma „Dziesma. Svētki. Dzīve. Atmiņas par dziesmu svētkiem ārpus Latvijas”:

Gotlandes Dziesmu dienas notika pirmsjāņu nedēļā. Man vel tagad rodas zosāda, kad to stāstu. Mēs sēžam Baltijas jūras krasta un skatāmies saulrietu, čalojam, dziedam un te piepeši viena motorlaiviņa, nez no kurienes uzradusies, brauc mums garam ar lielu, garu plīvojošu Latvijas karogu! Vai sapnis, vai īstenība?! Ieviņa Picka-Emharte (Vācija)

Tajā gada bija īpaši karsts, un no karstuma sliedes saliecās. Gandrīz puse no tiem, kas bija tajos vilcienos [ceļā uz Kultūras dienām], bija latvieši. Vilcienos bija salonu vagoniņi, kuros bija bars un parasti arī klavieres, un kāds spēlēja, tur notika jautras dziedāšanas. Un tad mēs tā lēnām braucām pāri Austrālijas vidienes tuksnesim, apstājamies katrā pilsētiņā, kur tad visi kāpām ārā un parasti izdzērām sausu vienīgo krogu. Jānis Čečiņš (Austrālija)

 

 

 

 

Mūsu draugi un sadarbības partneri