“Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai” augustā skatāma RCB Iļģuciema bibliotēkā

No 1. līdz 28. augustam Rīgas Centrālās bibliotēkas Iļģuciema filiālbibliotēkas apmeklētājiem būs iespēja aplūkot ceļojošo izstādi „Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”. Izstādi par bibliotēku vēsturi veidojusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība, veltot to Latvijas simtgadei.

Izstādē atspoguļoti stāsti par 12 Latvijas publiskajām bibliotēkām, kurām ir simboliska nozīme Latvijas tapšanā par valsti. 

LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone stāsta: Izstāde atklāj interesantu saistību starp bibliotēku veidošanos un nācijas nobriešanu neatkarīgai valstij. 19. gadsimtā bibliotēkas kļuva par biedrošanās centriem ap latvietību. Visupirms bibliotēka ir sākusies ar kāda uzņēmīga cilvēka darbošanos, ar personību, kuras devums Latvijas vēsturē ir plašāks. Starp šādām personībām minami Baumaņu Kārlis, Augusts Deglavs, Augusts Dombrovskis, Jānis Kārkliņš, Jānis Misiņš, Krišjānis Valdemārs un citi ievērojami latvieši“.

Bibliotēkas Latvijā 18. un 19. gadsimtā nereti sākās no viena grāmatu plaukta un, piesaistot arvien vairāk interesentu, kļuva par nozīmīgu posmu izglītotas, pilsoniskas, demokrātiskas sabiedrības veidošanā. Tāpēc bibliotēkas var saukt par vietām, kas palīdzēja izaugt Latvijai kā valstij. 

„Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai” nevairās atsegt arī sāpīgas vēsturiskas epizodes, kad dažādas svešvaras, baidoties no grāmatu spēka, ir revidējušas un nīcinājušas bibliotēku krājumus. Tādējādi izstāde aicina novērtēt bibliotēku nozīmi laikmetu griežos un arīdzan mūsdienās un atbalstīt to izaugsmi, lai tās kļūtu par saturā un iespējās bagātiem kultūras, izglītības un sabiedriskās dzīves centriem.

 

Izstādē ietverti stāsti par Rīgas Centrālās bibliotēkas Ziemeļblāzmas filiālbibliotēku, Alūksnes novada Alsviķu bibliotēku, Beverīnas novada Mūrmuižas un Kauguru bibliotēkām, Dobeles novada Centrālo bibliotēku, Liepājas Centrālo zinātnisko bibliotēku, Jūrmalas Alberta Kronenberga Slokas bibliotēku, Kuldīgas novada Krišjāņa Valdemāra Ēdoles pagasta bibliotēku, Pļaviņu novada Klintaines pagasta bibliotēku, Limbažu Galveno bibliotēku, Gulbenes novada Tirzas pagasta bibliotēku, Salacgrīvas novada bibliotēku, Ventspils bibliotēku.

Izstāde RCB Iļģuciema filiālbibliotēkā Lidoņu ielā 27 k-2, Rīgā, būs skatāma otrdienās no 11.00 līdz 19.00, trešdienās, ceturtdienās, piektdienās no 10.00 līdz 18.00 un sestdienās no 10.00 līdz 17.00.

Līdz ar izstādi tapis arī katalogs „Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”, kur vienkopus redzami izstādē atspoguļotie stāsti par 12 Latvijas bibliotēkām. Katalogu iespējams iegādāties Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā, Mūkusalas ielā 3, Rīgā. 

Izstāde un katalogs tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes un ziedotāju atbalstu, kā arī izstādē iesaistīto bibliotēku pašvaldību līdzfinansējumu. 

 

Foto: Kristians Luhaers, LNB

Mūsu draugi un sadarbības partneri